Neljä aikuisopiskelijaa keskustelee luokkahuoneessa.

Edistämme hankkeella sellaisten henkilöiden osallistumista suomen kielen koulutukseen, joiden on vaikea osallistua kielikursseille vuorotyön tai muiden esteiden takia. Kokeilemme yhdessä jäsenjärjestömme Suomen elintarviketyöläisten liiton SEL ry:n kanssa ratkaisuja vuorotyötä tekevien Suomeen muuttaneiden suomen kielen opiskeluun. Hanke toteutetaan Opetushallituksen myöntämällä opintoseteliavustuksella.

Elintarviketeollisuuden työntekijöistä on yhä suurempi osa maahan muuttaneita. Heillä ei yleensä ole oikeutta kotoutumissuunnitelmaan eikä mahdollisuuksia osallistua suomen kielen kursseille. Osallistumisen esteitä ovat muun muassa vuorotyö, kurssien maksullisuus ja tarve lastenhoidolle. Uhkana on, että suomen peruskielitaidon puute estää kotoutumista suomalaiseen yhteiskuntaan ja lisää alttiutta väärinkäytöksille työelämässä.

Hankkeessa järjestetään suomen kielen kursseja elintarvikealalla työskenteleville ja heidän perheenjäsenilleen. Vuorotyötä tekevien osallistumisen mahdollistamiseksi kokeilemme lähi- ja etäopiskelun yhdistämistä sekä mahdollisuutta valita oppitunti aamulla tai illalla oman työvuoron mukaan.

Kuva: Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL ry, kuvaaja Antti Yrjönen

Kysy lisää hankkeesta