Vasemmistonuoret toteutti KSL:n kumppanuuskoulutuksena kampanjan, joka nosti esiin urheilumaailman epäkohtia ihmisoikeuksista yhdenvertaisuuteen.
KSL:n haastatteluun vastasi Vasemmistonuorten 2. varapuheenjohtaja Alex Oksanen.
Mistä ajatus urheilupesukampanjasta sai alkunsa?
Vasemmistonuorten liittokokouksessa jäsenet tekivät kampanjasta aloitteen. Tavoitteena oli lisätä tietoisuutta siitä, kuinka ihmisoikeusloukkauksia toteuttavat valtiot kuten Israel, USA ja Arabiemiraatit käyttävät urheilutapahtumia kaunistaakseen mainettaan maailmalla.
Mitä aiheita kampanjassa käsiteltiin?
Lopulta kampanjassa käsiteltiin urheilun ja ihmisoikeuksien tematiikkaa paljon alkuperäistä suunnitelmaa laajemmin. Aihetta käsiteltiin niin teoreettisesti kuin kehollisin menetelmin. Järjestimme Itä-Suomessa luentoja ihmisoikeuksia rikkovien valtioiden toteuttamasta urheilupesusta, Keski-Suomessa poikkipoliittisen jalkapallomatsin sekä Lapissa ja Varsinais-Suomessa antifasistisen itsepuolustuksen harjoittelua.
Etelä-Suomen vasemmistonuoret toteuttivat Vihreiden Nuorten kanssa antirasistisen koripallomatsin, jota ennen käytiin paneelikeskustelu antirasismista urheilussa. Paneelissa olivat edustettuina Vihreät Nuoret, Etelä-Suomen vasemmistonuoret sekä Student of Color (SOCO), joka on rodullistettujen opiskelijoiden opiskelijärjestö Helsingin yliopistolla.

Keitä kampanjaan osallistui?
Kampanja oli suunnattu kaikille aiheesta kiinnostuneille, lähinnä nuorille ja Vasemmistonuorten osastojen jäsenille. Kuitenkin esimerkiksi Lapin vasemmistonuorten tapahtumaan osallistui myös useampi Vihreiden Nuorten jäsen sekä muutama Elokapinan aktiivi, joita urheilupesu ja antifasistinen itsepuolustautuminen tematiikkana kiinnosti. Myös muut poliittiset nuorisojärjestöt olivat keskeinen yhteistyökumppani, ja ne osallistuivat tapahtumiin Keski- ja Etelä-Suomessa.
Millaisia oivalluksia kampanjan aikana syntyi?
Yksi keskeinen oivallus oli, että kampanjan toteuttamiseen ei tarvita massiivista tiimiä tai hillitöntä määrää resursseja. Pienikin innostunut porukka riittää, eikä rimaa tarvitse asettaa taivaisiin asti. Tietoisuuden lisääminen jo valmiiksi aiheesta kiinnostuneiden keskuudessa on arvokas saavutus itsessään.