Teollisuuden Vaikuttajanuoret järjesti Nuoret vaikuttajina -koulutuksen Oulussa. Tapahtuma on osa liiton vuosittaista perinnettä, jossa nuorille aktiiveille tarjotaan koulutusta ja yhteisiä kokemuksia kesäfestareiden yhteydessä.
Koulutus järjestettiin KSL:n koulutustuella. Haastatteluun vastasivat koulutuksen järjestänyt Teollisuusliiton järjestötoimitsija Tuomas Suihkonen ja koulutukseen osallistunut Arttu Jokikota.
Tuomas Suihkonen kertoo, että koulutus on vakiintunut osa Teollisuuden Vaikuttajanuorten toimintaa.
– Joka vuosi järjestämme nuorille koulutuksen jonkin kesäfestarin yhteydessä, ja kaupunki vaihtelee vuosittain. Osallistujia tulee lähialueilta, mutta myös muualta Suomesta. Koulutuksessa oli noin parikymmentä nuorta, ja he saivat osallistumisen yhteydessä festariliput Qstockiin, Suihkonen kertoo.
Koulutukseen osallistuneet olivat 25–36 -vuotiaita teollisuuden aloilla toimivia nuoria vaikuttajia. Suurin osa työskentelee teknologiateollisuudessa, metallialalla, kemianteollisuudessa tai autoalalla.
– Yleensä mukana on jo valmiiksi aktiivisia toimijoita, mutta mukaan tuli myös uusia kasvoja, mikä on aina tosi hienoa, Suihkonen sanoo.
Vaikuttajaroolin vahvistamista
Koulutus rakentui teemoista, jotka auttoivat osallistujia vahvistamaan osaamistaan ja rooliaan työpaikkojen vaikuttajina.
Minä keissin murtajana -osiossa käytiin läpi tavallisimpia työsuhdeongelmia ja sitä, miten niihin voi puuttua.
– Esimerkiksi irtisanomisperusteiden ymmärtäminen on tärkeää, Suihkonen kuvaa.
Perinteiseen tapaan koulutukseen kuului yritysvierailu. Tänä vuonna vierailukohteena oli kaapelitiejärjestelmiä valmistava Meka Pro Oy.
– Yrityksen toimitusjohtaja ja luottamusmies esittelivät toimintaa, ja kiersimme tuotantotiloja. Tutustuimme samalla metalliteollisuuteen alana ja siihen, miten vaikutetaan työpaikalla.
Nuorten työntekijöiden oikeudet
Koulutukseen osallistunut Arttu Jokikota koki viikonlopun erityisen arvokkaaksi nuorten työntekijöiden oikeuksien näkökulmasta.
Jokikodan mukaan koulutuksessa pureuduttiin konkreettisiin ongelmiin, joita nuoret kohtaavat työpaikoilla.
– Puhuimme paljon työntekijöiden oikeuksista ja siitä, miten niiden toteutumista voidaan parantaa. Järjestäytymisen kautta saatava apu liitolta ja luottamushenkilöiltä nousi selvästi esiin.
Myös kesätyöntekijöiden asema puhutti.
– Monilla ensimmäisissä työsuhteissa olevilla ei ole tietoa omista oikeuksistaan. Keskustelimme siitä, miten me toimijoina voimme lisätä tietoisuutta, kertoa asioista avoimesti ja pyytää nuoria liittymään liiton jäseniksi.
Koulutuksessa käytiin läpi myös vaikuttamismahdollisuuksia omissa ammattiosastoissa.
– Hallitukset, nuorisojaokset ja jäsenkokoukset ovat paikkoja, joissa nuorten ääntä voi tuoda esiin. Näiden tunnistaminen oli tärkeää, Jokikota toteaa.
Tärkeintä: verkostoituminen
Vaikka ohjelma oli monipuolinen, Suihkosen mukaan kaikkein arvokkainta oli se, että nuoret pääsivät tapaamaan toisiaan.
– Verkostoituminen on koulutuksissamme aina tärkein anti. Siellä syntyy keskusteluja, ajatuksia ja uusia yhteistyön alkuja, jotka kantavat pitkälle.
Tuomas Suihkosen kuva: Liban Sheikh