Tervetuloa kaikille järjestöjohtamisesta kiinnostuneille tarkoitettuun Järjestön hallitusosaaja JHO-seminaariin tiistaina 2.12. klo 16.15-18.30 Keskustakirjasto Oodin Maijansaliin (Helsinki).
Seminaarin teemana on resilienssi järjestöjohtamisessa. Puheenvuorojen jälkeen keskustelemme yhteisistä aiheista ja verkostoidumme. Voit seurata puheenvuoroja myös striimin kautta.
Seminaarin ohjelma
16.15 Tarjolla pientä purtavaa ja vapaata yhdessäoloa
16.30 Tervetuloa!
Paula Yliselä, toiminnanjohtaja, Maaseudun Sivistysliitto
16.40 Järjestötoiminnan johtaminen muuttuvassa maailmassa: merkitys, motivaatio ja jaksaminen
Pekka Sauri, psykologian ja organisaatioviestinnän asiantuntija, hallitusammattilainen ja Helsingin kaupunginvaltuuston jäsen.
17.30 Kommentar
Nora Backlund, Specialsakkunnig vid Svenska lantbrukssällskapens förbund
17.45 Yleisökysymykset puhujille
18.00 Keskustelua ja verkostoitumista
18.30 Tilaisuus päättyy
Ilmoittautuminen
Lähitilaisuuteen mahtuu rajallinen määrä osallistujia. Seminaarin puheenvuorot on mahdollista kuunnella myös verkon välityksellä. Tilaisuus on maksuton sekä lähi- että etäosallistujille.
Ilmoittaudu mukaan 17.11. mennessä verkkolomakkeella.
Tilaisuuden tiedot ja esteettömyys
Aika ja paikka: ti 2.12.2025 klo 16.15-18.30 Keskustakirjasto Oodin Maijansali (Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki).
Maijansali on täysin esteetön – poikkeuksena nouseva katsomo. Salissa on myös kiinteä induktiosilmukka. Lue lisää Oodin esteettömyydestä kirjaston verkkosivulta.
Kohderyhmä: järjestöjen hallitusten jäsenet, järjestöjohtajat ja muut järjestöjen johtamisesta ja hallitustyöstä kiinnostuneet.
Puhujaesittely
Pekka Sauri: Järjestötoiminnan johtaminen muuttuvassa maailmassa: merkitys, motivaatio ja jaksaminen.
Pekka Sauri on kirjailija, psykologian ja organisaatioviestinnän asiantuntija, hallitusammattilainen ja Helsingin kaupunginvaltuuston jäsen. Koulutukseltaan Sauri psykologi ja filosofian tohtori (Ph.D.).Sauri toiminut mm. Helsingin apulaiskaupunginjohtajana, Mielenterveyden keskusliiton puheenjohtajana ja organisaatioviestinnän työelämäprofessorina Helsingin yliopiston valtiotieteellisessä tiedekunnassa.
Järjestön hallitusosaaja -JHO-koulutus
Järjestön hallitusosaaja -koulutus auttaa onnistumaan järjestön hallitustyössä. Osaamisen lisäksi tarvitset kykyä nähdä pitkän kehittämiskaaren päähän. Koulutus koostuu yhdestä lähipäivästä ja kolmesta verkkotapaamisesta. JHO-koulutuksia järjestetään useita vuodessa, ja niiden järjestämisestä vastaavat KSL-opintokeskus, Opintokeskus Sivis, Maaseudun Sivistysliitto, Työväen Sivistysliitto, TJS-opintokeskus ja Svenska folkskolans vänner (SFV). Osallistumismaksu on 250 €.