”Mihin suuntaan tekninen kehitys tai yhteiskunta suuntaavatkin, varmasti näemme siitä vinkkejä scifi-tarinoiden sivuilla.

Olemme aikuisia miehiä, jotka työskentelevät pääasiassa opetuksen parissa. Olemme harrastaneet sarjakuvia lukemalla jo 1980-90 -luvulta lähtien. Teemme joskus videoita sarjiskeskusteluista. Lisäksi osa on perehtynyt myös sarjakuvien tekemiseen, joka voisi myös olla hyvä opintokerhon aihe.

Idea opintokerhostamme syntyi, kun näin maininnan jostakin toisesta opintokerhosta netissä tai Facebookissa. Ajattelin heti paria sarjakuva- ja scifiharrastusta kanssani jakavaa kaveriani. Otimme opintokerhon aiheeksi science fictionin sarjakuvissa.

Tapaamme muutenkin silloin tällöin, ja opintokerho oli luonteva tapa jäsentää harrastuksia. Oikeastaan aina kun tapaamme, puhumme ainakin sarjakuvista. Nyt sovimme, että kukin valmistelee jonkin suppean aihepiirin, ja keskustelemme siitä. Teimme myös yksin ja kimpassa hankintoja luettavaksi, jaettavaksi ja keskustelua herättämään. Kukin toi myös yksin tai yhdessä vieraita keskusteluun suosikkiaiheistaan.

Pidimme yhden tapaamisista Tampereen Vapriikin museokeskuksessa, jossa oli supersankarinäyttely, ovathan supersankarisarjakuvat ovat yksi scifin muoto. Samalla porukalla päädyimme järjestämään myös Porin sarjakuvafestivaalin Poriconin, vaikka se ei ollutkaan enää opintokerhon toimintaa.

Kaksi kuvaa. Ensimmäisessä on sarjakuvakirjan kansi, jossa lukee Cosmic Detective ja siihen on piirretty karski hahmo aseen kanssa. Toisessa kuvassa käsi piirtää karskia supersankaria.
Keskustelut sarjakuvista innoittivat opintokerholaisia myös piirtämään itse.

Scifi ennustaa tulevaa

Scifiä on tavattu perinteisesti jakaa ns. kovaan ja pehmeään scifiin, niin että kova keskittyy enemmän teknologian kehittymismahdollisuuksiin ja pehmeä yhteiskunnallisiin kehittymismahdollisuuksiin. Toki molempia voi yhdistellä sopivina annoksina.

Nykypäivänä, kun uutiset kertovat sodista, yhteiskunnallisten olojen heikkenemisestä, tuntemattomien lentävien esineiden uhkasta ja odotamme, milloin uusi tappava virus hyökkää ihmiskunnan kimppuun, olo on kuin pahimmassa dystopiakuvauksessa.

Ilman näitä uhkia eläisimme utopiassa, jossa Mars-lentoa valmistellaan, robotit hoitavat raskaan työn ja kaikki maailman tieto on jokaisen ulottuvilla omalla käyttöliittymällään.

Jos olisin lapsena vajonnut koomaan ja heräisin nyt, kaikki olisi sarjakuvista tuttua. Scifiksi profiloituvan sarjakuvan lisäksi näitä aiheita käsiteltiin yhtälailla Aku Ankoissa ja supersankarilehdissä. Varmasti kaikki keksinnöt on ennen oikeaa käyttöönottoa esitelty sarjakuvissa. Ja kaikista scifin ja sarjakuvien varoituksista huolimatta yhteiskunnat ovat antaneet vallan avaimia diktaattorien käsiin.

Sosiaalinen media ja pelit ovat viime vuosina haastaneet sarjakuvan suosiota isojen massojen viihdyttäjänä ja tiedonvälittäjänä. Määrän sijasta sarjakuvien sisältö on terävöitynyt ja lajityypit sirpaloituneet. Onneksi voin scifin fanina sanoa, että suosikkisarjojani saa edelleen laadukkaina painoksina ja suomennoksina. Mihin suuntaan tekninen kehitys tai yhteiskunnat sitten suuntaavatkin, varmasti näemme siitä vinkkejä scifi-tarinoiden sivuilla.”

Vesa Vitikainen, sarjakuvakäsikirjoittaja

Kokeile sarjakuvan piirtämistä

Tulosta KSL:n kantaaottava sarjakuvapohja, täydennä ajatuksesi ja muokkaa sitä vapaasti lisäämällä ilmeitä, värejä, puhekuplia, tekstiä ja muuta.

Löydät sarjakuvapohjan verkkosivultamme.

Hae opintokerhotukea

Myönnämme harkinnanvaraista taloudellista tukea opintokerhoille, jotka keskustelevat yhteiskunnallisista tai ajankohtaisista aiheista. Opintokerho toimii hyvin, kun ryhmä haluaa oppia, pohtia, saavuttaa, kyseenalaistaa, ymmärtää tai kehittää yhdessä. Opintokerho on itsenäisesti oppiva ryhmä, jossa on vähintään viisi yli 15-vuotiasta osallistujaa.

Lue lisää opintokerhotuesta verkkosivultamme.